Літературний стиль Тауфіка аль-Хакіма
DOI:
https://doi.org/10.31866/2616-759X.5.1.2022.255229Ключові слова:
Тауфік аль-Хакім, літературний стиль, драматургія, західна, східна цивілізаціїАнотація
Мета статті – виявити характерні стилістичні особливості в драматургічній спадщині письменника Тауфіка аль-Хакіма та проаналізувати причини, що їх викликали. Методологія дослідження. Для досягнення мети використано такі загальнонаукові методи: аналітичний (щоб зрозуміти процес розвитку та формування концептуального фокуса письменника); типологічно-структурні (для вивчення складових письменницьких засобів і художніх прийомів); феноменологічний (для визначення особливостей стилю авторського твору). Наукова новизна полягає в теоретичному обґрунтуванні особливостей творчого літературного стилю Тауфіка аль-Хакіма як драматурга. Він формувався під впливом як західної, так і східної цивілізацій: соціально-політичних трансформацій, досягнень культури та мистецтва, релігійного світогляду, що не могло не позначитися на його самобутності. Висновки. Незважаючи на плідні результати Тауфіка аль-Хакіма в галузі літератури та драматургії, європейські письменники й критики не приділяли йому достатньої уваги. Хоча є багато поціновувачів літератури, філософських принципів і поглядів Тауфіка аль-Хакіма, його творчий доробок недостатньо досліджений з огляду на кількість, різноманітність джерел і вчень. Однією з причин цього може бути велика кількість його творів (понад вісімдесят), які він писав протягом шістдесяти років. Більшість його робіт представляє різні етапи освітнього, політичного та соціального розвитку в Єгипті, що ускладнює їх аналіз. На Тауфіка аль-Хакіма впливали як західні, так і східні релігійні, політичні, соціальні й навіть психологічні чинники. Вони становлять деякі з причин, через які Тауфіка аль-Хакіма важко вивчати, якщо критик або дослідник не вибере для аналізу конкретну рису письменника. Тауфік аль-Хакім заклав основу для всіх видів сучасної арабської літератури; його твори виявилися відмінними від літератури, що передувала йому, бо вона йшла по сходах європейської літератури. Отже, він здобув репутацію автора та драматурга, який використовував низку міфічних, історичних і соціальних джерел, різні світові й релігійно-філософські підходи, різноманітні стилі.
Посилання
Al-Ra’I, Ali, 1969. Tawfiq al-Hakim fannan al-farja wa fannan al-fikr. Cairo.
Al-Sayid Shusha, M., l948. Khamsa Wa Thamaneen Shama’a ft Hayat Al-Hakim. Cairo: Dar al-Ma’arif.
Al-Sayyidah Zaynab, she’s the prophet Muhammad granddaughter, died and buried in Egypt. In: Encyclopedia of Arabic Literature, 1, p.263.
Borisov, V.M., 1961. Sovremennaia egipetskaia proza [Contemporary Egyptian prose]. Moscow: Nauka.
Fawzi, Sh., 1990. Athar al-mousiqa Wa al-Fann al Tashkili ala Masrah al-Hakim. Cairo: Al-Hay’ ah al- misriyya al-Ammah Lil Kitab.
Fu’ad Dawwara, 1968. Masrah Tawfiq al-Hakim, al-Masrahiyyat al-Siyyasiya. Cairo: Al-Hay’ah al-Misriyyah al-amma Lil Kitab.
Ghālī, Sh., 1995. Thawrat al-Muʿtazil: Dirāsa fī Adab Tawfīq al-Hakīm. Cairo: Al-Hay’a al-Misriyya al-ʿĀmma lil-Kitāb.
Haqqī, Y., 1975. Fajr al-Qissa al-Misriyya. Cairo: Al-Hay’a al-Misriyya al-ʿĀmma lil-Kitāb.
Hutchins, William, 2003. Tawfiq Al-Hakim: A Reader's Guide. London: Lynne Rienner publ.
Imeel, Kibba, 1997. Fan al-Idh’hak fi Masrahiyat Tasvfiq al-Hari. Beirout: Dar al-jee.
Iunusov, K.O., 1968. Taufik al-Khakim [Taufik al-Hakim]. Moscow: Kniga.
Iunusov, K.O., 1974. O prirode simvolizma i romantizma v dramaturgii Taufika al-Khakima [On the nature of symbolism and romanticism in the drama of Tawfik al-Hakim]. Leningradskiĭ gosudarstvennyĭ universitet imeni A.A. Zhdanova, 374.
Jacob, M.L., 1958. Studies in The Arab Theatre and Cinem. USA: University of Pennsylvania.
Kobzošová, K. and Bešková, K., 2019. Traces of the Thousand and One Nights in Tawfáq al-Éakám’s Works. [online] Available at: <https://www.researchgate.net/publication/331534078_traces_of_the_thousand_and_one_nights_in_tawfiq_al-hakim%27s_works> [Accessed 30 May 2021].
Kochubei, Yu.M., 1984. Taufik al-Khakim [Taufik al-Hakim]. In: Bazhan, M.P. ed.,1963. Ukrainska radianska entsyklopediia [Ukrainian Soviet Encyclopedia]. Kyiv. Vol.11(1), p.155.
Krachkovskii, I.Iu., 1956. Izbrannye sochineniia [Selected works]. Moscow: Izdatelstvo Akademii nauk SSSR. Vol. 3.
Papadopulo, A., 1958. Tewfik el-Hakim, pour notre terre. Cairo.
Sakhsookh, Ahmed, 2002. Tawfik Al Hakim. Cairo: Al-Hay’a al-Misriyya al-ʿĀmma lil-Kitāb.
Scott, M.J. and Starkey, P., 1988. Encyclopedia of Arabic Literature. London: Routledge.
Shukri, Ghali, 1966. Thawrat al-Muʿtazil: Dirāsa li-Adab Tawfīq al-Hakīm. Cairo: Al-Hay’a al-Misriyya al-ʿĀmma lil-Kitāb.
Sokolova, I.N., 1976. Taufik al-Khakim [Tawfik al-Hakim]. In: Prokhorov, A.M. ed., 1969. Bolshaia sovetskaia entciklopediia [Great Soviet Encyclopedia]. Moscow: Sovetskaia entciklopediia, p.302.
Starkey, P., 1987. From the Ivory Tower: A Critical Study of Tawfiq al-Hakim. London: Ithaca Press.
Tawfiq, Al Hakim (1903- ). Wayback Machine. [online] Available at: <https://web.archive.org/web/20090221082935/http://www.sis.gov.eg/VR/figures/english/html/Hakim.htm> [Accessed 30 May 2021].
Tawfiq, Al-Hakim, 1938. Ash’ab. My translation. Cairo: Maktabat Misr.
Tawfiq, Al-Hakim, 1954. Ta’amulat fi al-Siyyasa. Cairo: Ktab Rouse Al-Yusif.
Tawfiq, Al-Hakim, 1960. Al-sultan al-Ha’ir. Cairo: Al-Hai’ah al-Misriya a1-‘amma Lil Kitab.
Tawfiq, Al-Hakim, 1998. Encyclopedia Britannica. [online] Available at: <https://www.britannica.com/biography/Tawfiq-Husayn-al-Hakim> [Accessed 30 May 2021].
Usmanov, N.K., 1968. Problematika intellektualnogo teatra Taufika al-Khakima [Problems of the intellectual theater of Tawfiq al-Hakim]. In: Arabskaia filologiia [Arabic philology]. Moscow.
Yusuf Hasan Nawfal, l985. Tatawwur Lughat al-Hiwar fi L-Msrah al-Misri al-Mua’sir. Cairo: Dar al- Nah’dha Al-Arabiya.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори зберігають авторські права на статтю та одночасно надають журналу право його першої публікації на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану статтю з обов’язковим посиланням на її авторів та першу публікацію.
Журнал дозволяє авторам зберігати авторські права і права на публікації без обмежень.
Автор опублікованої статті має право поширювати інформацію про неї та розміщувати посилання на роботу в електронному репозитарії установи.